Merit Award
Home Up Silver Buffalo Silver Antelope Silver Beaver Merit Award Robert E. Little YES Award

 

Calendar

The District Award of Merit is presented to Scouters who render service of an outstanding nature at the District level.

The recepient must be a registered Scouter and have rendered noteworthy service to youth in Scouting, outside of Scouting or both. The nature and value of "noteworthy service to youth" may consist of a single plan or decisions that contributed vitally to the lives of large numbers of youth or it may have been given to a small group over an extended period of time.

Consideration is given to the recepient's position and the corresponding opportunity to render outstanding service beyond the expectation of duty.

The recipient's attitude toward and cooperation with the District and Council are to be taken into consideration.

PAST AWARD OF MERIT RECIPIENTS

?? Norman Meador
?? David M. Kendall
Max E. Batson
John Blair
Warren Brashier
Dr. Larry Hines
Alice Williams
1973 J. Neville Chalk
Norman W. Chase
Sandra Plas Des
John F. Hochgraf
Sybil Mann
John F. Maxfield
1974 Payton A. Ahr
Douglas R. Coffin
Sharron Coffin
Robert E. LIttle
Edward W. Miller
1975 Judy Ahr
Horace Crawford
Harry Furst
Paul Landtiser
George Taggart
1976 William H. Clayton
William W. Crump
Dr. Lewis R. Eidson
Craig L. Stephens
Charles A. Wood
1977 Dick Henderson
Walter W. McCabe
Richard A. Piper
Sharon Thomas
Otto Tucker
1978 Milton R. Wyatt
George S. Miller
Dr. Jeff B. Bruton
Charles Hood
1979 Richard T. Jenson, Jr.
Donna Bullard
James S. Kilgore
Everett C. King, Jr.
Peter J. Weyrens
1980 William White
Edwin Carpenter
Ken Goldstein
Earl Hagn
Dotti Webb
1981 Joann Walker
Scott Walker
Garry Anderson
Al Bandy
William Clayton, Jr.
Laverne Lankford
1982 Martin J. Benchot
Gloria Blum
Dr. Gilbert Hatcher
M. Kay Sanders
Fred Walsh
1983 Robert Bullard
Bennett Harrington
Jerry Hobbs
Jim Ince
Ray Sullivan
Marie Van Arsdale
1984 Jack C. Allen
Spencer L. Lengyel
Rowland Lewis
Roy O'Neal
Lawrence J. Smith
Robert Sypult
1985 Jim Young
Mary Hall
David Hershfield
Robert Johnson
Bill Kruger
Willard Moon
1986 Louis Cohen
Rudy Haden
Robert Hemphill
Bobbi Heroy
Hank Larowe
Fred Petry
1987 Gary Chasey
Kevin Fagan
Judy Eastburn
David Gibbs
Homer Rodriguez
John Jones
1988 Dr. Joe Barner
Frank Erwin
Dan Gressley
Donna Jennings
Larry Kuhlken
Ed Loss
Carol McDowell
1989 Arlene Breslow
Cliff Clark
Gabe Favre
Charles Haseman
Glenn Haynes
Oscar McNary
Sam Tinsley
1990 Margaret Duncan
Ralph Kaufman
Jeff Stillings
Jim Bourn
Mark Carpenter
1991 Guy Dowdy
Lisa Earl
Mike Gibbs
Tom Holder
Bob Spiva
John St. Denis
1992 Ed Jarrell
Rick Richard
Jim Waltkins
Edna Shuman
Jim Cormack
1993 Alan Gray
Dan Hagel
Bill Simpson
Terry Winborn
Terry Boevers
1994 Cindy Liddy
Nathan Schonier
Frank Krizan
John Jackson
Jonas Berk
1995 David Tyson
Terri Cody
Jim Wolfson
Gary Hill
Dennis Weigel
1996 Lynn Downs
Ron Coker
Jerry Williams
John McCollum
Joe Estes
1997 Dick Dawson
David P. Duncan
Bob Hammontree
Steve Healy
Berlanta Maddison
1998 Brent Gronholz
Rob Higgins
Amy Long
Lynn Rea
David Wakefield
1999 Bill Heslop
Phil Lipoma
Kent Metzger
Deborah Terasaki
Scott Thompson
2000 Ken Darnell
David Friedman
Jim Marshall
Mike Reisinger
James Shepherd
2001 Russell Davis
John M. Hayes
Ramsis Maddison
Perrin Scudder
John Wingfield